Šmoulové

Šmoulové

Sofie si hrála na schovávanou s Miou v bytě, ve kterém kdysi bydleli jejich rodiče. Sofie zrovna přemýšlela, jestli se schová, pod postel, nebo stihne doběhnout za záclonu u okna, když zakopla o starou modrofialovou šusťákovou cestovní tašku, ze které se začaly sypat různé záhadné předměty, plastová destička obdélníkového tvaru se dvěma dírkami uprostřed a jakousi dlouhou fóliovou páskou, na to, aby to byly retro sluneční brýle s chybějícími sklíčky, byly dírky moc u sebe, přemýšlela Sofie k čemu mohl předmět sloužit. Táta vzal Sofii do obýváku a ukázal ji, že předmět se dá vložit do přehrávače a pustit z něj hudba stejně jako z telefonu, říkalo se mu kazeta a vešlo se na ni pouze několik písniček. Na této byla Šmoulí super disko šou.

Táta vytáhl z šuplíku sbírku dalších pásek. Tentokrát s nápisem Čágo belo šílenci a Rolling Stones a vzpomínal na jejich velký koncert na Strahovské stadionu v Praze, který navštívilo více než 100 000 lidí. Šlo o vůbec první koncert Rolling Stones v zemích bývalého východního bloku. Mnozí Češi a Slováci teprve teď uvěřili, že komunisté doopravdy skončili ,že to není jen nějaké další přechodné období. „Kameny se valí do Prahy!“ ujišťoval česky Mick Jagger diváky české televize. „Z hvězdného nebe se snesla do naší republiky kapela Rolling Stones,“ uvedl koncert na Strahově Václav Havel, na jehož pozvání kapela přijela do Česka.

Václav Havel byl nejen fanouškem rockové hudby ale také devátým Československým prezidentem, prvním Českým prezidentem, neformálním lídrem sametové revoluce, nebál se označit celý svět za velké jeviště bláznů a přesto věřil tomu, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.

Audiokazeta je zvukový nosič obsahující magnetickou pásku, na kterou lze zaznamenat zvuk a data například v kazetových magnetofonech nebo diktafonech. Kompaktní audiokazetu vynalezl Lou Ottens zaměstnanec nizozemské firmy Philips. Kazety postupně získaly na popularitě díky snadné manipulaci, uplatnily se nejen v přenosných přístrojích, ale i v autorádiích, přenosných přehrávačích - Walkmanech a domácích audio sestavách.

Šmoulové (v originále Les Schtroumpfs) je název komiksové série belgického kreslíře Peya, podle které byl vyrobený i stejnojmenný americko-belgický animovaný televizní seriál Šmoulové. Děj šmoulích příběhů se odehrává ve středověké Evropě, nejspíš na západním pobřeží Irska. Seriál Šmoulové byl obrovský hit a ovlivnil popkulturu devadesátých let. Šmoulové se staly námětem oblečení, řady předmětů, počítačových her i hudebních alb.