O kronice Valašska se Štěpánem Krhutem

O kronice Valašska se Štěpánem Krhutem

Štěpán Krhut je svou tvorbou spjat s krajinou, ve které se narodil a v níž trvale žije. Valašsko dominuje v jeho výtvarné tvorbě. Stále objevuje jeho hornatý kraj a spolu s typickou valašskou architekturou jej zaznamenává ve svých obrazech. Současně tímto uměleckým záznamem vytváří jakousi kroniku Valašska, které v posledních desetiletích prochází nezvratnými proměnami .

 

Jak vypadá Váš běžný den?

Snažím se malovat každý den. Když mi schází inspirace a nápady, tak obrazy rámuji nebo jinak připravuji do konečné podoby. 

 

Jak často vyrážíte do přírody malovat? Malujete v přírodě rovnou obrazy nebo nejdříve skici?

Podle počasí. Mnohdy jdu do přírody se jen tak toulat a nasávat atmosféru, hledat nové motivy, skicuji, a když počasí dovolí, nejraději další den jdu na vytipované místo už najisto s plnou výbavou, malovat obraz přímo v plenéru. V přírodě maluji jenom takové formáty, abych byl schopen obraz dokončit přímo tam. Stává se, že nějaké malé drobnosti dokončuji ještě v ateliéru. Někdy také druhý den namaluji obraz znovu a větší.

 

Kdo nebo co Vás kromě krajiny inspiruje?

Kromě krajinomalby mě velice lákají malovat květiny a různá zátiší. Také se nechávám inspirovat městskými uličkami a zákoutími.   

            

Jak vypadá Váš tvůrčí koutek/ateliér a co v něm nesmí chybět?

Mám ateliér v podkrovní místnosti s okny, kde je denní světlo od rána až do večera s výhledem do zahrady. V místnosti potřebuji mít všechno potřebné (barvy, štětce a jiné pomůcky) na dosah aby mně to usnadnilo práci. Nezbytnou pomůckou je při tvorbě nějaká zvuková kulisa, nejčastěji rádio.

 

Svými obrazy tvoříte „kroniku Valašska“. Jak se podle Vás Valašsko změnilo? Co je na něm jiné?

Nejraději maluji Valašsko, kde to ještě vypadá velmi staře. Hodně se to mění a modernizuje a dnes najít valašskou chalupu ještě v původním stavu, je už téměř zázrak. Valašsko se hodně změnilo, už se nehospodaří jako dříve. I těch hospodářských zvířat na loukách je čím dále méně. Jsem rád, že už někteří lidé staví nové domy, dřevěnice ve stylu valašské architektury, i když tomu ještě chybí ta správná patina.

 

Jsou Vaše díla někde k vidění online, nebo kde Vás budeme moci v dohledné době vidět?

V současné době mám obrazy v různých galeriích. Na internetu jsou nejlépe vidět pod mým jménem na internetových stránkách soukromé galerie KINCOVÁ ve Zlíně.