Barevně nejkrásnější je z jižní Moravy, říká Martina Hasmandová se Zuzanou Bačíkovou

Barevně nejkrásnější je z jižní Moravy, říká Martina Hasmandová se Zuzanou Bačíkovou

Martina Hasmandová žije ve Valašském Meziříčí 28 let a společně se svojí kamarádkou Zuzanou Bačíkovou z Oder se již 12 let věnuje tvorbě obrazů a hodin z plátů přírodního pískovce.

Technikou intarzie a kombinací plátů z různých přírodních lokalit vytváří kamenná městečka, uličky, zákoutí a snaží se tak dát vyniknout rozmanitosti i půvabu tohoto krásného kamene. Přitom některé výjimečné pláty nekombinují s jinými, ale nechávají je tak, jak jsou, aby samy byly obrazem, který vytvořila příroda, i se svou vypovídající geologickou hodnotou. Část materiálu, pískovcových plátů, si vytěžily samy v několika moravských lokalitách.

Od r. 2011 se zúčastnily mnoha výstav a několikrát získaly ocenění na mezinárodním festivalu umění v Českých Budějovicích.

 

Jak vypadá Váš běžný den?

Bydlíme každá v jiném městě, 35 km od sebe. Máme každá ještě své další pracovní, rodinné a jiné povinnosti. A každá máme svoji dílničku, kde můžeme tvořit. Takže podle času, chuti nebo potřeby si tam můžeme kdykoliv "zalézt" a v klidu pracovat. Naše dny bývají rozmanité, ale pokud jde o čas strávený v dílně, pracujeme si postupně každá na svém, ať už je to zakázka nebo volná tvorba. Když děláme na nějakém větším projektu, třeba velké zakázce nebo přípravě na výstavu, dost si telefonujeme, sdílíme své nápady a představy a nahlas spolu přemýšlíme, abychom vše co nejlépe sladily do jednoho celku.

 

Co Vás vedlo k tomu vyrábět obrazy z pískovce?

Setkaly jsme se s tímto materiálem, pláty přírodního pískovce, který se používal na různé obklady ve stavebnictví, a byly jsme nadšené z toho, kolik existuje různých druhů, textur, barevností, a také z jeho formy - tenkých plátů, které přímo vybízejí k jiným způsobům použití, než umožňuje pískovec ve formě masivu. Myšlenkou bylo přenést tu pískovcovou krásu do interiéru, nechat vyniknout nádhernou kresbu některých kousků, nebo naopak použít více různých druhů vedle sebe v jednom obrazu. Přicházely nějaké nápady, tak jsme udělaly krok víry - nakoupily jsme plné auto pískovcových plátů, trochu se vybavily potřebnými instrumenty a začaly s prvními pokusy..

 

Jak dlouho trvá tvorba takového obrazu?

Když počítáme jen samotnou práci na dílně, tak zhruba dva až šest týdnů, je to podle náročnosti motivu a velikosti obrazu.

 

Získáváte/nakupujete pískovec z více místních oblastí i zahraničí? Jaký byl ten nejvzdálenější kousek? Který je nejvíce exotický?

Nakupujeme jenom ze zahraničí a samy jsme si těžily jen u nás na Moravě. Nejvzdálenější byl, pokud víme, z Portugalska, a pro nás nejzajímavější a barevně nejkrásnější je z jednoho úžasného lomu na jižní Moravě.

 

Tvoříte obrazy a hodiny. Přemýšlíte nad nějakým dalším artiklem? Je možné vytvořit něco dalšího z tohoto materiálu?

Možnosti určitě jsou, ale nejspíš zůstaneme u obrazů a hodin. I tam vidíme naše "tvůrčí pole" veliké a ještě zdaleka ne využité:-)

Jaké jsou Vaše nynější plány? Co chystáte nového a kde Vás budeme moci v dohledné době vidět?

Plánujeme pokračovat v naší práci, tvořit pro radost naši i ostatních, a budeme rády, když zase přijde příležitost mít výstavu na nějakém moc pěkném místě. Žádnou konkrétní akci teď před sebou nemáme, ale pracujeme na tom, abychom byly připravené, když ta pravá nabídka přijde:-).

 

https://www.tabita-dilna.cz/