Umění obecně je vše, co je kolem nás dělané poctivě a s láskou, říká Vladimír Bartošek

Umění obecně je vše, co je kolem nás dělané poctivě a s láskou, říká Vladimír Bartošek

Vladimír Bartošek je rodákem z Hranic na Moravě. Od roku 1970 žije a tvoří v Rožnově pod Radhoštěm. Je členem Rožnovské výtvarné skupiny, v minulosti účastníkem okresních a krajských seminářů pro výtvarníky. Nejčastěji používá suchý pastel a akvarel, náměty čerpá převážně z přírody.

 

Jak jste se dostal k malování? Co pro Vás umění znamená?

Malování či kreslení mě lákalo od dětství. Nejvíce mě v této zálibě podporovala maminka, která mi často přinesla omalovánky, s kterými jsem se rád bavil. Maloval jsem a méně zlobil. V dospívání jsem navštěvoval výtvarné kroužky, později výtvarné semináře. Kreslení mne stále provázelo. Ať to bylo ve škole, na vojně či v zaměstnání. Jak někdo zjistil, že umím kreslit, už mě něčím zaměstnal. Ale nejraději jsem si tvořil a tvořím ve svém volném čase.

Malování pro mne znamená klid, pohodu, izolaci od okolního světa. Umění obecně je vše, co je kolem nás dělané poctivě a s láskou.

 

Hlavním námětem Vašich děl je krajina. Lákalo Vás někdy nějaké jiné téma?

Náměty hledám převážně v krajině při různých vycházkách. Rád se toulám po valašské krajině, kde mě inspirují staré stavení a okolí. Pořizuji si spoustu skic, které mi slouží k tvoření doma. Někdy také sáhnu i do své fantazie. Za ta léta už se něco v hlavě uložilo. Také jsem namaloval několik zátiší, ale krajina mě více láká. Květiny, ptactvo, motýli pro mne znamenají samostatné téma. Tyto náměty používám při malování velikonočních kraslic. Tomu se věnuji již řadu let a vypracoval jsem si svůj osobitý styl. Ale to je jiné téma.

 

Kdo nebo co Vás kromě přírody inspiroval a inspiruje?

Mým vzorem jsou impresionisté, kteří mne hodně ovlivnili. Z našich malířů nejvíce Antonín Slavíček.

 

 Jak vypadá Váš tvůrčí koutek/ateliér? Co v něm nesmí chybět? 

Mým „ ateliérem“ je byt v panelovém domě a vzhledem k tomu jsou formáty mých obrazů většinou menších rozměrů. Ale prostor na tvoření mám přizpůsoben svým potřebám. Nesmí chybět dobrá klidná muzika, pohoda a třeba hrnek dobrého kafe. Ale stále nejlepším ateliérem je pro mne příroda. Beskydy jsou moje srdeční záležitost.

 

Jsou Vaše díla někde k vidění online, nebo kde Vás budeme moci v dohledné době vidět?

Mé obrazy jsou k vidění na webových stránkách „Fler“. Nějaké jsou v Olomouci v galerii Labyrint. Každý rok v létě je v Hranicích na Moravě v galerii M+M pořádán Letní salon, kterého se také pravidelně zúčastňuji. Zde jsou obrázky převážně s hranickými motivy.