Z dějin zámku Žerotínů
Dokument Muzejního a galerijního centra

Z dějin zámku Žerotínů

Pětidílný dokument zachycuje dějiny meziříčského zámku Žerotínů od jeho počátku až po současnost. Nový díl bude mít premiéru vždy v pondělí, počínaje 10. května a konče 7. června na YouTube kanálu Kulturního zařízení.

Zámek Žerotínů ve Valašském Meziříčí je jedna z nejstarších památek na Valašsku. I když to tak na první pohled nevypadá, stojí zde bezmála pět století. Za tu dobu se v jeho zdech vystřídali páni významných rodů, jakými byli Pernštejnové, Žerotínové nebo Kinští a zámek hrál v dějinách zdejšího kraje vždy významnou roli. Pojďte se s námi podívat na jeho bohatou historii a poznejte jeho příběh tak, jak se během staletí udál.

 
1. díl – Hrad Rožnov / premiéra 10.05. ZDE

První díl dokumentu vás zavede do událostí, které předcházely samotné stavbě zámku Žerotínů. Na hrad Rožnov.


2. díl – Zdi, které pamatují staletí / premiéra 17.05. ZDE

Druhý díl vás zavede do doby vzniku zámku Žerotínů, poodhalí jeho stavební vývoj a nahlédne do zrestaurované kaple Smrtelných úzkostí Ježíše Krista.

 
3. díl – Na panství Bernarda Ferdinanda / premiéra 24.05. ZDE

Třetí díl dokumentu Muzejního a galerijního centra ve Valašském Meziříčí vás zavede do vlády Bernarda Ferdinanda, který byl vlastně posledním příslušníkem meziříčské linie rodu Žerotínů, který zde žil v 17 století.


4. díl – Maxmilián František a jeho doba / premiéra 31.05. ZDE

Ve čtvrtém díle se podíváme na život, radosti a strasti meziříčského pána Maxmiliána Františka, který žil na zdejším zámku na přelomu 17. a 18. století.

5. díl – Od věznice k současnosti / premiéra 07.06. ZDE

V pátém a posledním díle se dozvíme, co se dělo se zámkem dál poté, co ho Žerotínové prodali na počátku 19. století.

 

Jak vše vzniklo?

Nápad natočit dokument o zámku Žerotínů vznikl tak trochu náhodou. S myšlenou vytvořit nějaký spot ze zámecké expozice jsme si pohrávali už dlouho, ostatně různá videa nebo krátké dokumenty jsou dnes běžně součástí propagace památek a muzeí. Pandemie coronaviru a přesun kultury do online prostoru loni na podzim tak už byl vlastně jen jakýsi poslední impuls a po dohodě s kolegy jsme začali připravovat scénář.

Původně jsme uvažovali spíše o kratším videu, které by se vztahovalo k některému zajímavému exponátu. Historik Pavel Lasztovicza navrhoval udělat krátké povídání o knize Virtus Leonina, kterou máme na zámku a ve které si Žerotínové nechali zpracovat svůj rodokmen podle tehdejších možností, já jsem zase uvažoval o nějaké formě virtuální prohlídky celou expozicí. Mezitím však naše Kulturní zařízení zajistilo techniku a vytvořilo podmínky pro profesionální natáčení, a tak jsme si říkali, že by bylo škoda odbýt takovou příležitost jen nějakým krátkým videem. Proto jsme se nakonec pustili do pětidílného dokumentu, který zachycuje dějiny zámku od jeho počátku až po současnost. Jako první jsme si přitom museli ujasnit, co všechno by měl dokument zahrnout a jak rozdělit jednotlivé díly. Dohodli jsme se, že se budeme soustředit pouze na zámek a na to, co s ním úzce souvisí, ale zároveň jsme si uvědomovali, že nebude možné postihnout úplně vše, co se kdy na zámku odehrálo. Nakonec tedy vzniklo pět dílů, jakýchsi vybraných kapitol z dějin zámku, přičemž první se odehrává na hradě Rožnově, který sloužil jako sídlo šlechty ještě před založením zámku, a poslední končí až v současnosti, kdy se zámek stal kulturním centrem města.

Do přípravy scénáře jsme se pustili už loni v prosinci a spolu se mnou na něm pracovali také historik Pavel Lasztovicza a památkář Petr Zajíc, kteří pak oba v dokumentu i vystupují. Za tuto spolupráci jsem byl velmi rád, protože bych pro dané téma asi těžko našel někoho povolanějšího. Při psaní scénáře jsme se pak inspirovali nejen klasickými dokumenty, které bývají běžně v televizi, ale zaujala nás také poměrně nová forma videodokumentů, které se často vyskytují např. na internetových televizích nebo sociálních sítích. Co těmto videím chybí na nákladné výpravě, to často nahrazují informační bohatostí a novým pohledem na zobrazené téma. Na rozdíl od různých „mainstreamových“ dokumentů se pak mohou pustit i do méně známých míst, respektive komerčně méně zajímavých míst, což je právě ta forma, která nám skvěle vyhovuje. O technickou stránku se pak postarali bratři Ondřej a Zdeněk Smolkovi, kteří nejen zajistili samotné natáčení, ale též postprodukci a spoustu dalších věci, které s tvorbou dokumentu souvisí a které si diváci často ani neuvědomují.

Jelikož jsme se do natáčení pustili uprostřed zimy, museli jsme harmonogram přizpůsobit okolnostem a nejdříve se tak natáčely díly v interiérech. Exteriéry zámku a zříceniny hradu Rožnova se tak natáčely jako poslední, až to trochu umožnilo počasí, které nakonec vyšlo naprosto skvěle. Pro mě osobně bylo celé natáčení výborná zkušenost a věřím, že i kolegům se spolupráce na dokumentu líbila. Myslím si, že se nám společnými silami podařilo vytvořit dokument, který obsahuje spoustu zajímavých informací a má i jakousi nadčasovou hodnotu, protože jeho obsah bude aktuální i za deset nebo dvacet let.

 

Momentky z natáčení

 

  

 

 

Termíny

  • Po 10.5.2021, 20:00 — Po 7.6.2021, 22:00

Místo konání

Kázetko živě

Pořadatel

MaGC

Videa